08.04. szerda 18:00
-
Nagy Gyula Galéria
Lovas, 8228 Fő út 12.
In Memoriam
Megemlékezés Nagy Gyula festőművészre és lányára, Nagy Máriára
A Nagy Gyula Alapítvány idén ünnepli fennállásának tizenötödik jubileumát. Az alapítvány majd 15 éves fennállása óta eddig több mint 100 eseménynek adott otthont. Kiállítások, irodalmi estek, koncertek, filmvetítések, pódiumbeszélgetések fogadták az érdeklődőket.
Az alapítványt Nagy Gyula festőművész hagyatékának megőrzésére és ápolására hozta létre lánya, Nagy Erzsébet Ágota és rokona, Nagy Sándor.
Nagy Gyuláról
A Várpalotán született festő sok időt töltött a Balatonnál, az itteni táj művészetének egyik fő inspirációs forrása volt. Művei a természet, az ember és a család szeretét sugározzák.
A nyaranta Alsóörsön tartózkodó Nagy Gyula a Balaton-vidék tájait ugyanolyan szívesen festette meg, mint Várpalota iparlétesítményeit, munkásait vagy éppen a város kopár tájait. 1956 után többször is járt Olaszországban. Ez az alkotói pályájának korai szakaszában kialakuló olasz kötődése az 1950-es évek "szocialista realizmusa" ellenére is szinte kivétel nélkül érződött alkotásain. Főként tájképeket, életképeket és arcképeket festett. Kiállított Firenzében 1963-ban majd 1965-ben Veszprémben. 1952-től minden nemzeti tárlaton szerepelt képeivel. 1964-ben Egry József-díjjal tüntették ki. 1966. március 19-én hunyt el Várpalotán.
Alkotásait a Magyar Nemzeti Galéria, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum, a várpalotai Nagy Gyula Galéria és a lovasi Nagy Gyula Művészeti Alapítvány őrzi.
Jegyinfomációk
INGYENES
Nyitvatartás
A Nagy Gyula Galéria hétfő kivételével minden nap 15 órától programzárásig látogatható.
Nagy Máriáról
Tervezőként dolgozott, miközben világra hozott négy gyermeket. Irányításával épült át az egykori óvoda épülete galériává. Az utóbbi 15 évben főleg a Nagy Gyula Galériáért tevékenykedett, az alapítvány "mindenese" volt. Az alapítvány sikerei tükrözik Mari bizalmát az emberek, a közösség és a kultúra felé.
Az emlékestről
Az emlékesten Sárváriné Rieder Zsuzsa, az alapítvány kuratóriumának tagja, aki széles művelődésszervezői munkássága mellett a várpalotai Nagy Gyula Galéria vezetője, illetve a Nagy Gyula - Az igaz képek festője című könyv szerzője és szerkesztője beszél Nagy Gyula hagyatékáról.
A beszélgetés után Nagy Mari fotóiból rendezünk vetített fotókiállítást.
Az estet Nagy Gergely veszprémi gitárművész koncertje zárja.